1
11111
11 1

 

EINAME Į PIRTĮ

Suomiai sako, kad už visus savo tautiečių pasiekimus moksle, ekonomikoje ir mene jie dėkingi saunai. Pirčių šioje šalyje yra daugiau, nei automobilių. Tam turėjo įtakos atšiaurus klimatas, kai po sunkaus darbo reikėdavo ne tik nuplauti prakaitą, bet ir atgauti fizines jėgas bei dvasinę ramybę.

Nauda

Nei po dušu, nei vonioje taip švariai nenusiprausi. Tik pirtyje nuo įkaitusio kūno lengvai nusitrina viršutinis epidermio sluoksnis. Oda pasidaro rausva, lygesnė ir stangresnė.

Intensyviai prakaituojant (netenkama nuo 0,5 iki 1,5 litro prakaito) iš organizmo pasišalina daug toksinų. Dėl to sumažėja krūvis šlapimo sistemos organams.

Įšyla kaulai, sąnariai. Įšilę atsipalaiduoja raumenys.

Sauna

Šiuolaikinės pirtys dažnai apšildomos elektrinėmis krosnelėmis. Jose patalpinti vulkaninės kilmės akmenys, įkaitę iki 500 - 600 laipsnių, kaitina orą: esant 5 - 25 procentų sąlyginiam oro drėgnumui, turi būti 80 - 120 laipsnių karščio. Nustatyta, kad sveikiausios ir maloniausios - sauso oro pirtys.

Optimali temperatūra tokioje saunoje - 70 - 90 laipsnių C. Karštame ir sausame ore audiniai įkaista ne itin intensyviai, todėl yra gera termoreguliacija. Tačiau nereikėtų tuo piktnaudžiauti - rekomenduojama pirtyje būti ne ilgiau 5 - 15 minučių.

Garinė pirtis

Apipilant vandeniu krosnelės akmenis, temperatūrą galima sumažinti ir labai padidinti drėgnumą. Tačiau tokiu atveju, ypač jeigu yra nepakankama ventiliacija, gaunasi nepageidaujamas sunkus garas. Didinant drėgmę (rusiškoje garinėje pirtyje drėgmė siekia iki 95 procentų, o temperatūra - maksimaliai iki 50 laipsnių C) kūną nuo prakaitavimo saugo plonas vandens sluoksnis, apsunkinantis termoreguliaciją. Rusiškoje pirtyje sunkiau pakeliamas karštis, drėgmė trukdo garuoti skysčiams. Ir nors prakaito daug, tačiau jo sunku atsikratyti - negaruoja. Todėl gali perkaisti audiniai. Tokia pirtis reikalauja didesnės ištvermės.

Pirties įstatymai

Neikite į pirtį sočiai pavalgę arba alkani. Prieš sauną lengvai pasistiprinkite.

Prieš sauną nusiprauskite po dušu be muilo (muilas pašalina odos riebalus, apsaugančius odą nuo perkaitimo). Sausai nusišluostykite.

Užsidėkite specialią vilnonę pirties kepurę arba galvą apvyniokite rankšluoščiu - tai neleis galvai perkaisti ir saugos jūsų plaukus.

Pirmiausia pasėdėkite ant žemutinio sulelio (2 - 3 minutes). Pripratę prie karščio lipkite aukštyn.

Geriausia būtų atsigulti - esant normaliai kraujotakai kūnas įkaista vienodai, raumenys geriau atsipalaiduoja.

Po 5 - 15 minučių išėjus iš vanotuvės panašiai tiek pat laiko vėsinkitės, o po to palįskite po dušu.

Į vanotuvę nepatartina eiti daugiau 3 kartų. Tik po trečiojo karto, kai kūnas tikrai gerai išilo, galima mėgautis šaltu vandeniu.

Po pirties gerkite daug skysčių - mineralinio vandens, sulčių, arbatos.

Pirtis ir alkoholis - nesuderinami dalykai.

Mėgaudamasis pirtimi nepersistenk ir nepakenk savo sveikatai.

 

1 111 1 1

Kontaktai

Adresas: Šiauliai, Vytauto g. 263, Lietuva
Telefonas: (8-41) 52 55 05
Faksas:(8-41) 52 55 05
Darbo laikas: I-V: 6.30-21.30 val. VI-VII: 9-15 val.
El. paštas: arunas@elada.lt